Az NKE külföldre utazni szándékozó egyetemi polgárai figyelmét nyomatékosan fölhívjuk arra, hogy a hivatalos utazások megvalósításának tervezése, előkészítése során legyenek tekintettel a fogadó ország járványügyi helyzetére és az ezzel kapcsolatos szabályozásokra és előírásokra, továbbá az adott ország tekintetében a járványügyi helyzetre figyelemmel meghozott magyar hatósági rendelkezésekre.
A magyar kormány 2020. július 15-i hatállyal életbe lépett 341/2020. (VII. 12.) Korm. rendelete (a továbbiakban: Rendelet) a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól új szabályokat hozott az egyes országokból Magyarország területére történő belépés tekintetében, amelyek figyelembevétele elengedhetetlen az egyetemi külföldi utazások és vendégfogadások előkészítése során.
A kormány az Operatív Törzs javaslatára arról döntött, hogy a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három – vörös, sárga és zöld – kategóriába sorolja az államokat, és ennek megfelelően korlátozza az onnan érkezők határátlépését. A COVID–19 betegséggel (a továbbiakban: fertőzés) való aktuális fertőzöttségi viszonyok alapján az országok, amennyiben
a) az aktuális fertőzöttség mértéke alacsony, zöld,
b) az aktuális fertőzöttség mértéke kevésbé súlyos, sárga,
c) az aktuális fertőzöttség mértéke súlyos, piros
jelzéssel kerülnek besorolásra. A besorolást az országos tisztifőorvos határozatban közzéteszi, és időről időre felülvizsgálja a járványügyi helyzetnek megfelelően.
A zöld jelzéssel besorolt ország területéről Magyarország területére korlátozás nélkül beléphet minden magyar állampolgár és az, aki vele azonos megítélés alá esik. Külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban, zöld jelzéssel besorolt ország területéről Magyarország területére ugyancsak korlátozás nélkül beléphet.
A sárga vagy piros jelzéssel besorolt ország területéről történő belépés során – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – mindenki kötelező egészségügyi vizsgálaton esik át.
Amennyiben az egészségügyi vizsgálat magyar állampolgár vagy vele azonos megítélésű személy esetén a fertőzés gyanúját állapítja meg, a járványügyi hatóság által meghatározottak szerint 14 napos kijelölt karanténban vagy – ha az nem jelent járványügyi kockázatot – hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre az érintett.
Ha magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját nem állapítja meg, és
a) az érintett magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, 14 napra hatósági házi karanténban,
b) az érintett magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel nem rendelkezik, 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban kerül elhelyezésre.
Ez alól kivételt az jelent, ha a megelőző 5 napban 48 óra időkülönbséggel elvégzett két negatív koronavírustesztet tud hitelt érdemlően felmutatni. A sárga jelzésű országból érkező magyar állampolgár az első koronavírustesztet követően szabadulhat a karanténból, míg vörös jelzésű ország esetében két negatív tesztre van ehhez szükség.
Külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban, sárga jelzéssel besorolt ország területéről történő belépés során – törvényben vagy kormányrendeletben meghatározott kivétellel – a fentiek szerinti kötelező egészségügyi vizsgálaton esik át. Amennyiben esetében az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját állapítja meg, Magyarország területére nem léptethető be. Ha az egészségügyi vizsgálat a fertőzés gyanúját nem állapítja meg, 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban vagy – ha arra lehetőség van, és nem jelent járványügyi kockázatot – hatósági házi karanténban kerül elhelyezésre. Külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban Magyarország területére piros jelzéssel besorolt ország területéről nem léphet be.
A járványügyi hatóság a kijelölt karanténban és a hatósági házi karanténban lévő személyeket nyilvántartásba veszi.
Fentiekre tekintettel:
- Oktatók, kutatók egyéni külföldi kiutazása (elsősorban konferencián való részvételek) esetén a tervben foglaltaknak megfelelően, de alapos mérlegelést követően hozzon döntést a dékán/kutatóközpont-vezető a kiutazás támogatásáról, figyelemmel az adott célország aktuális besorolására.
Javasolt a kiutazások számának minimalizálása.
Európán kívüli kiutazások 2020-ban nem kezdeményezhetők. Európán belüli utazások csak zöld besorolású országokba indíthatók.
Az online konferenciákon való részvétel ugyanakkor teljes mértékben támogatandó, és javasolt ezeknek a lehetőségeknek az előnyben részesítése.
- Szervezeti tagsághoz kötődő külföldi megjelenések (amelyek általában évente, illetve meghatározott időközönként visszatérően ismétlődnek) esetén javasolt a kiutazások elhalasztása a 2021. évre.
- Egyetemi (kari) szervezésű nemzetközi rendezvények, konferenciák esetén javasolt, hogy csak abban az esetben indítsa a szervezést a kar, amennyiben az egészség védelmét szolgáló, biztonságos feltételek megteremtését vállalni tudják a szervezők. Figyelemmel kell lenni továbbá arra, hogy a meghívottak megjelenése csak a zöld kategóriába sorolt országokból lehetséges.
Online workshopok és konferenciák szervezése ugyanakkor kiemelten támogatandó.
- Egyetemi delegációk kiutazását javasolt a 2021. évre halasztani.
- Külföldi delegációk fogadása csak abban az esetben javasolt, amennyiben az egészség védelmét szolgáló, biztonságos feltételek megteremtését vállalni tudják a szervezők. Figyelemmel kell lenni továbbá arra, hogy a külföldi vendégek meghívása és beutazása csak a zöld kategóriába sorolt országokból lehetséges.
- Külföldi vendégprofesszorok, oktatók fogadását javasolt a 2021. évre halasztani, az ettől való eltérést – különleges méltánylást érdemlő esetben – a nemzetközi rektorhelyettes engedélyezheti.
- A hallgatói/oktatói/munkatársi mobilitások szervezése 2020 őszétől megkezdhető, azzal, hogy a mobilitások tényleges megvalósulása az aktuális járványhelyzet alakulásának függvénye, tekintettel az ezzel kapcsolatos fogadó állambeli szabályozásokra és előírásokra, továbbá az adott ország tekintetében a járványügyi helyzetre figyelemmel meghozott magyar hatósági rendelkezésekre.
- A Stipendium Hungaricum ösztöndíjas hallgatók elkezdhetik, illetve folytathatják tanulmányaikat az Egyetemen 2020 őszétől, amennyiben az aktuális járványhelyzet és országbesorolás alapján nagy valószínűséggel várható a megérkezésük Magyarországra.
- Minden olyan kurzus esetében, amelyen külföldi hallgatók vesznek részt, fel kell készülni és készen kell állni az online oktatási formára történő áttérésre, amennyiben az aktuális járványhelyzet azt indokolttá tenné.
¤¤¤
Alapvetően javasolt az önkorlátozás szemléletének érvényesítése az adott időszakban esedékes kiutazások és vendégfogadások realizálása tekintetében. A kiutazásra, vendégfogadásra vonatkozó döntés meghozatalakor a biztonságos feltételek megteremtésének és az egészség védelmének alapvető szempontként kell érvényesülnie. A körülmények vizsgálatakor a felelős döntés meghozatalában többek között a kormány, az országos tisztifőorvos és az Operatív Törzs hatályos döntései, rendelkezései, a 341/2020 (VII. 12.) Korm. rendelet szerint aktuális országbesorolások, továbbá a Külgazdasági és Külügyminisztérium által meghatározott országkockázati becslés nyújthat támpontot.
A dékán/kutatóközpont-vezető ki- és beutazásra vonatkozó döntését a nemzetközi rektorhelyettes abban az esetben módosítja, amennyiben a járványhelyzet időközbeni megváltozása ezt indokolttá teszi.
Azok az oktatók, kutatók, akiknek a 2020. évre vonatkozóan elfogadott absztraktja van, előadást tartottak volna, ám a konferencia szervezői a rendezvényt lemondták, elhalasztották, a 2021. évre vonatkozó kiutazási tervben elsőbbséget élveznek.
Kérem, hogy fokozott óvatossággal járjunk el a vonatkozó döntések meghozatalakor, és az engedélyezett kiutazások és vendégfogadások alkalmával tartsuk be a biztonsági szabályokat!
Az NKE külföldi kiutazások és vendégfogadások megvalósítására vonatkozó ajánlásainak és szabályozásainak rendszeres, folyamatos felülvizsgálata és a járványügyi helyzet változásai, illetve az azzal kapcsolatos magyar kormányzati és hatósági szabályozások nyomán szükséges módosítása indokolt, amelyet a nemzetközi rektorhelyettes és az általa irányított illetékes szervezeti egységek szükség szerint időről időre megtesznek. Ennek első példája jelen dokumentum, amely a 2020. június 19-én kelt, 34000/7674-2/2020. számú nemzetközi rektorhelyettesi szabályozás módosítása, kiegészítése.
Kérjük a tisztelt egyetemi polgárok és szervezeti egységek szíves közreműködését abban, hogy mindig az aktuális, naprakész ajánlások szerint járjanak el a külföldi kiutazások és vendégfogadások tervezése és megvalósítása során.