(egységes szerkezetben a szeptember 1-jén, az Egyetem 2020/2021. tanév őszi félévének működési és képzési rendjével kapcsolatban kiadott Rektori intézkedéssel)
A szeptember 1–jei tanévkezdés óta, a kialakult járványügyi helyzetből fakadóan számos gyakorlati tapasztalat, oktatói és hallgatói észrevétel érkezett az egyetem vezetése és a Járványügyi Operatív Törzs felé. Figyelemmel az aktuális járványügyi helyzetre, valamint az elmúlt időszakban felmerült kérdésekre, észrevételekre és tapasztalatokra, a szeptember 1-jén kiadott oktatással kapcsolatos rektori intézkedés az alábbiak szerint kerül aktualizálásra, pontosításra. Jelen intézkedéscsomag kialakításánál figyelembe vettük az egyes hivatásrendek eltérő képzési és kiképzési szabályrendszerét, ebből adódóan bizonyos esetekben a civil és egyenruhás hallgatóinkra eltérő szabályokat kell alkalmaznunk.
1. Az oktatás a tantervek szerint jelenléti formában, a tanév időbeosztásáról szóló 16/2020. sz. rektori utasítás szerint folyik (ld. ITT). Kivételt képeznek a levelező munkarendű képzések, amelyek részlegesen online oktatási formában valósulnak meg.
2. A tantermi előadásokon és szemináriumokon biztosítani kell a legalább másfél méteres távolságtartást, valamint egészségünk védelme és a járvány megelőzése érdekében az Egyetem területén (a budapesti, bajai és szolnoki campuson egyaránt) zárt terekben (pl. épületek, közösségi terek, kollégium, tantermek, tárgyalók, többszemélyes irodák) az orrot és a szájat elfedő védőmaszk helyes használata kötelező. A tantermekben minél gyakoribb szellőztetésre kell törekedni. A járványügyi készültséggel kapcsolatos általános biztonsági és megelőzési előírások ITT olvashatóak.
3. Nappali munkarend – előadások
3.1. A nappali munkarendben az előadások – főszabályként – jelenléti formában kerülnek megtartása. A Karnak a szükséges órarendi intézkedést meg kell tennie annak érdekében, hogy az előadáson a távolságtartás biztosítható legyen.
3.2. A civil (nem tisztjelölt, nem kettős jogállású) hallgatók alap- és mesterképzési szakjain, a 75 fő feletti évfolyamokon, amennyiben az órarend szerinti előadóterem befogadóképessége nem éri el az évfolyamlétszám kétszeresét, a hallgatók számára az előadás látogatása nem tehető kötelezővé. Az előadást ebben az esetben is meg kell tartani a kijelölt tanteremben, a távolságtartás szem előtt tartásával, az oktató által meghatározott létszámig, a hallgatók részt vehetnek az órán. Az előadás az előadóteremben (a Ludovika webináriumi rendszerben) videófelvételre kerül, amely az előadást követő 5. naptól megtekinthető lesz a Ludovika webináriumi rendszerben is.
3.3. A tantárgy személyes előadásainak kiváltására kivételesen, indokolt esetben a tanszékvezető (tárgyfelelős, oktatók bevonásával) kérhet webináriumi stúdiófelvételt (webinarium@uni-nke.hu)
3.4. Az oktató saját kezdeményezésére a távolléti oktatásban részesülő hallgatók számára az előadóteremben elhelyezett notebookján, MST rendszeren keresztül online elérést biztosíthat az előadáshoz.
3.5. Amennyiben az adott szak évfolyamában az előadáslátogatók száma a pandémiás akadályoztatás, illetve kollégiumi egészségbiztonsági időszak miatt az évfolyam 20 százaléka alá csökken, a 3.3. vagy a 3.4. pontok szerint javasolt eljárni.
4. Nappali munkarend – szemináriumok, gyakorlatok
4.1. A nappali munkarendben a szemináriumok, gyakorlatok – főszabályként – jelenléti formában kerülnek megtartása. A jelenléti foglalkozáson az oktató saját kezdeményezésére a távolléti oktatásban részesülő hallgatók számára a tanteremben elhelyezett notebookján, MST rendszeren keresztül online elérést is biztosíthat a foglalkozáshoz.
4.2. A nappali munkarendben kizárólag az MST rendszeren keresztül történő online (órarendszerű) foglalkozás megtartása akkor támogatott, ha
- a csoportban a jelenléti foglalkozás látogatóinak száma a pandémiás akadályoztatás, illetve kollégiumi egészségbiztonsági időszak miatt a csoportlétszám 20%-a alá csökken,
- az oktató ezt kezdeményezi és képes az MST rendszeren keresztül történő óratartásra, és
- a hallgatók többsége nem jelez ellenvetést az online óratartással kapcsolatban.
A fenti feltételek esetén az online szeminárium, gyakorlat megtartása a távolléti oktatás támogatott eszköze.
4.3.Ha az oktatóra a Foglalkoztatotti tájékoztató a járványügyi biztonsági intézkedések szigorításáról (2020. szeptember 1.) szóló rektori tájékoztató 1-7. pontjainak valamelyike vonatkozik, és a tanszék helyettesítéssel nem tudja megoldani a jelenléti tanóratartást, és amennyiben az oktató otthonában munkaképes, akkor – a hallgatók tájékoztatása mellett – otthonából kell a hallgatók számára a távolléti oktatást biztosítania az alábbiak szerint:
- a Moodle-ben elhelyezi a tanórához kapcsolódó anyagokat,
- egyéni feladatokat ad,
- e-mailen, illetve online konzultációs lehetőséget biztosít.
Ebben az esetben a foglalkozás az MST rendszeren keresztül történő online (órarendszerű) módon is megtartható, ha
- az oktató ezt kezdeményezi és képes az MST rendszeren keresztül történő óratartásra, és
- a hallgatók többsége nem jelez ellenvetést az online óratartással kapcsolatban.
4.4. Ha a 4.3. pont szerint az oktató otthonában nem munkaképes, és a tanóráin a tanszék helyettesítéssel nem tudja megoldani a jelenléti óratartást, akkor a tanszéknek az érintett hallgatók távolléti oktatását helyettesítéssel kell megoldania.
5.Levelező munkarendű alap- és mesterszakok
5.1. A levelező munkarendű alap- és mesterszakokon a karok által kijelölt egyes órarend szerinti foglalkozások online, a Microsoft Teams (MST) rendszeren keresztül kerül megtartásra. Az érintett hallgatói csoportok erről előzetesen kellő időben tájékoztatást kapnak. Az MST online rendszer oktatásszervezési, képzési és tanulási alkalmazására Szimulációs Program került bevezetésre.Az ezzel kapcsolatos további információk ITT elérhetők. Az online foglalkozások részletes feltételeit és az IKT rendszerek használati útmutatóit az NKE Belső Képzési portálján (https://belsokepzes.uni-nke.hu) olvashatják el. Segítséget az NKE Service desk portálján keresztül (https://servicedesk.uni-nke.hu) lehet kérni. Azonnali segítségnyújtás munkaidőben a Service desk +36 30 367 3462-es ügyeleti mobilszámán kérhető
.Az online foglalkozások esetén a levelező munkarendű hallgatók tanulmányi szabályzat és tanterv szerinti kötelezettségeit az online foglalkozásokra vonatkoztatva kell értelmezni. Az oktatók az online foglalkozás megtartásának helyszínét (tanszéki szoba, munkahelyi labor, otthon stb.) szabadon választják meg. Az Egyetem az oktató számára külön intézkedés alapján, igény szerint biztosít notebook eszközt. Az MST online alkalmazás használata ingyenes, azonban ingyenes hálózati elérést az NKE csak az Egyetem campusain tud biztosítani. Az Egyetem területén kívüli megfelelő és terhelhető internetes sávszélesség biztosítása az oktató és a hallgató kötelessége.
6. Távolléti oktatásAmennyiben a pandémiás helyzet miatt egyéni hallgatói akadályoztatás merül fel, a távolléti oktatás speciális rendje szerint kell eljárni.
6.1. A távolléti oktatást továbbra is azoknak a hallgatóknak kell biztosítani, akik
- a pandémiás helyzettel összefüggő egyéni akadályoztatás miatt a jelenléti foglalkozáson nem tudnak részt venni, illetve
- a kollégiumra jogosult nappali munkarendű hallgatónak, ha az Egyetem a járványhelyzet miatt átmenetileg nem tud kollégiumi elhelyezést biztosítani.
Mostantól a hallgató számára a távolléti oktatást akkor is biztosítani kell, ha a távollét három hétnél rövidebb ideig tart.
6.2. Az oktatónak a távolléti oktatásban biztosítania kell:
- a Moodle-ben vagy más NKE tárhelyen a tanórához kapcsolódó anyagokat,
- szükség szerint (távolról is teljesíthető) egyéni feladatokat,
- e-mailen, illetve online konzultációs lehetőséget.
Az oktató-hallgató kapcsolattartásban az online Microsoft Teams kapcsolattartási módra kell törekedni. Az 4. és a 5. pont szerinti esetekben az online MST óratartás a távolléti oktatás eszközeként szintén támogatott.
7. Doktori képzések
A doktori képzésben a nappali és a levelező foglalkozások, illetve a doktori események jelenléti formában valósulnak meg. A doktori képzésben az 3. és 4. pontok megfelelően alkalmazandók. A doktori események (pl. komplex vizsga, szigorlati vizsga) jelenléti formában valósulnak meg kivéve a műhelyvitát és a nyilvános védést, amelyek – a jelenléti formában történő megszervezés fokozott nehézsége esetén – az MST rendszerben online formában is megszervezhetők.
8. Szakirányú továbbképzések
A szakirányú továbbképzések foglalkozásaira és eseményeire a 4. pont megfelelően alkalmazandó.
Az NKE Járványügyi Operatív Törzs szervezetéről és működéséről szóló rektori utasítás módosítása megtörtént és az egyetemen szokott módon kihirdetésre kerül.Kérem Önöket, hogy olvassák el figyelmesen és kövessék nyomon az újabb tájékoztatásokat. Vigyázzanak magukra és egymásra!
Budapest, 2020. szeptember 17.
Dr. Koltay András s.k.
rektor