Ugrás a tartalomhoz

LUDOVIKA DIGITÁLIS OKTATÁS

A 2020/2021. tanév II. félévének távolléti vizsgáztatási rendje
ÚTMUTATÓ

Az ÚTMUTATÓ célja a távolléti vizsgáztatásra és záróvizsgáztatásra vonatkozó Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) és Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat (EDHSZ) rendelkezéseinek, kiemelten a TVSZ 19/B. §, valamint a 40/A.§ ─ 40/C. §-ok alkalmazásának támogatása.

Kérem, tekintsék meg támogató videóelőadásainkat:

https://web.microsoftstream.com/group/8c03d08f-51e4-409d-a370-ad7d68c47848?view=videos

Jelen ÚTMUTATÓ alkalmazandó a TVSZ és az EDHSZ (doktori képzések) hatálya alá tartozó valamennyi képzési formára.

  1. Az oktató és a hallgató feladatai

A hallgató, valamint az oktató a távolléti vizsgához történő csatlakozás és részvétel fizikai helyét szabadon választja meg.

Az oktató a távolléti vizsgához köteles:

  1. a vizsgáztatás infokommunikációs tudását elsajátítani;
  2. az Egyetem által biztosított IKT eszközt célszerűen felhasználni;
  3. az Egyetem által ingyenesen biztosított MS Teams, illetve Moodle (Víztudományi Kar esetén: VDT) szolgáltatást használni (VPN kapcsolat nem kötelező).

A hallgató a távolléti vizsgához köteles:

  1. a vizsgázáshoz szükséges infokommunikációs tudást elsajátítani;
  2. az Egyetem által biztosított digitális kommunikációs alkalmazást használni;
  3. IKT eszközt biztosítani saját használatra, amennyiben az Egyetem által biztosított eszköz nem hozzáférhető;
  4. amennyiben nem az Egyetem által ingyenesen biztosított kommunikációs hálózatot használja, megfelelő és terhelhető internetes sávszélességet biztosítani.

Ha a hallgató a vizsganap előtt legkésőbb 3 munkanappal írásban jelzi a vizsgaszervező tanszéknek, hogy:

  1. saját használatú IKT eszközzel nem rendelkezik, számára az Egyetem a vizsga idejére az oktatási épületben történő tantermi használatra IKT eszközt biztosít;
  2. megfelelő és terhelhető internetes sávszélességet nem tud biztosítani, az Egyetem a vizsga idejére a hallgató számára az oktatási épületben történő tantermi körülményeket (több hallgató esetén távolságtartási feltételekkel) és internetes sávszélességet biztosít.

A hallgató az online szóbeli vizsga esetén a tanteremben a vizsgakommunikációhoz a számítógépre csatolt fejhallgatót használhat.

Kérjük, hogy a fenti technikai igényeket és technikai problémákat a https://servicedesk.uni-nke.hu/ portálon a digitális oktatás/Teams/technikai probléma rovatban jelezzék. Amennyiben a technikai probléma (pl. internetszolgáltatás) miatt a vizsgát elmulasztotta, ezt a „technikai okból történő távolmaradás” rovatban is jelezze, és a technikai portál tájékoztatja a Kar tanulmányi egységeit.  

  1. Vizsgaadminisztráció (TVSZ 40/A. §)

Távolléti vizsga esetén a vizsgaadminisztráció – meghirdetés, jelentkezés – tekintetében a TVSZ alkalmazandó azzal, hogy a vizsga meghirdetése során jelezni kell a távolléti vizsga típusát és időkeretét.

Ha az oktató a vizsgára nem nyomtatja ki a vizsgalapot, az érdemjegyet mihamarabb, de legkésőbb a szóbeli vizsga napján rögzítse a Neptun-rendszerben. Amennyiben a vizsga technikai okból megszakad, vagy bármilyen további, a vizsgát ellehetetlenítő probléma merül fel (pl. a hallgató nem jelent meg a vizsgán, nem tudta személyazonosságát igazolni, stb.), azt a vizsgán az oktatónak jegyzőkönyveznie kell. A jegyzőkönyv az utóbb előállított és hitelesített vizsgalaphoz csatolandó.

Ha az oktató a vizsgára kinyomtatja a vizsgalapot, a hagyományos módon ezen tudja adminisztrálni az érdemjegyet, illetve a vizsga technikai okból történő megszakadását, valamint a további esetleges problémákat.

Amennyiben a vizsgát az oktató elégtelen érdemjeggyel zárja amiatt, hogy a hallgató tiltott segédeszközt/segítséget vett igénybe, erről részletes jegyzőkönyvet kell felvennie (mindkét fenti esetben!). A jegyzőkönyv a hitelesített vizsgalap mellékletét képezi.

  1. Az otthoni munkával készített írásbeli vizsga (TVSZ 40/B. §)

Az otthoni munkával készített írásbeli vizsga során a vizsgafeladatot a hallgató kizárólag a Moodle rendszerben (a Víztudományi Kar esetén a VDT rendszerben) kapja meg és végzi el.

A vizsgafeladatot az írásbeli vizsga adott tantárgyi követelményeinek és gyakorlatának megfelelően kell összeállítani. A vizsgáztató törekszik arra, hogy a vizsgafeladat és a feladat elvégzésére megadott időkeret alkalmas legyen arra, hogy a hallgató önálló munkáját és személyes teljesítményét oly módon lehessen értékelni, hogy az kizárja más vagy mások közreműködését a vizsgafeladat megoldásában. A hallgató a vizsgafeladatot a Neptunban megadott nap megadott órasávjában kapja meg, és a megadott időpontig dolgozhat a feladaton. A vizsga lebonyolításának és a vizsgaeredmény közlésének menetét az oktató legkésőbb a vizsga megkezdéséig írásban ismerteti a hallgatóval.

Amennyiben a hallgató önhibáján kívül nem tudta fogadni a feladatot vagy elküldeni az elkészített feladatot határidőn belül, úgy biztosítani kell, hogy a hallgató a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet tegyen.

Amennyiben a hallgató az otthoni munkával készített írásbeli vizsga tekintetében a teljesítési feltételeket önhibájából nem teljesíti, elégtelen érdemjegyet kap kivéve, ha a hallgató – az elmulasztott vizsganapot követő 3. munkanapig benyújtott – igazoló jelentése alapján vagy hivatalból a Kar dékánja úgy rendelkezik, hogy a hallgató a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet tehet.

Amennyiben a hallgató az eredményhirdetés napján a vizsgamunka értékeléséről információkérést küld a vizsgáztatónak, őt az értékelt vizsgamunkáról a vizsgáztató két napon belül tájékoztatja.

  1. Az online szóbeli vizsga (TVSZ 40/C. §)

Az online vizsga az MS Teams videokonferencia rendszerben történik. A belépési link létrehozása az online oktatási foglalkozások gyakorlatának megfelelően történik. A vizsgáztató automatikus beléptetése előadói jogosultsággal történik. Egy nap több vizsgaalkalom is hirdethető.

A vizsgázó hallgatók beléptetése manuálisan vagy automatikusan, a szervező (vizsgáztató) döntése szerint történik: javasolt 2-4 vizsgázónak a manuális beléptetése, a többiek a virtuális előszobában várakoznak.

A vizsgázó hallgatón kívül legalább 1 fő hallgatót a videokonferenciába be kell engedni (illetve az utolsó vizsgázónál bent kell tartani), a már beengedett, de még nem vizsgázó hallgatók esetében kamera, mikrofon kikapcsolva, illetve közöttük a kommunikáció (pl. chat használata) nem megengedett.

A vizsga megkezdésekor kötelező:

  1. a vizsgázó személyazonosságának igazolása, valamint
  2. a vizsgázó önálló teljesítményének és segédeszközhasználatának megfelelő ellenőrzése.

A fogyatékossággal élő – ezt az Egyetem felé a jogszabályban és az Egyetem szabályzataiban meghatározott módon korábban igazolt – hallgatók esetében, ha a szóbeli kommunikációban vagy a vizsga technikai kivitelezésben – számítógép használat vagy online felületek kezelése tekintetében – akadályozottak, egy fő, mint személyi segítő, jegyzetelő, feliratozó, jelnyelvi vagy orális tolmács jelenléte megengedett. Ebben az esetben a kamerát úgy kell beállítani, hogy a hallgató és segítője is látszódjon.

Az online vizsga során fül- vagy fejhallgatót a hallgató nem használhat. A vizsgázó hallgató kamerájának és mikrofonjának a vizsga alatt bekapcsolt állapotban, a hallgató arcát és hangját közvetítve kell működnie. A kamerának a valós hátteret kell mutatnia. Az online vizsga során a kép-, illetve hangrögzítés tilos. Amennyiben a vizsgáztató arra utaló körülményt észlel, hogy a vizsgázó hallgató meg nem engedett segítséget vagy segédeszközt vesz igénybe, a hallgatót figyelmezteti, illetve súlyos vagy ismételt szabályszegés esetén a vizsgát elégtelennek nyilvánítja. A vizsgáztató a szabályszegésről részletes írásbeli jegyzőkönyvet készít.

Az online vizsga lebonyolításának és a vizsgaeredmény közlésének menetét az oktató legkésőbb a vizsga megkezdéséig ismerteti a hallgatóval.

Abban az esetben, ha az online vizsga megtartását lehetetlenné tevő technikai probléma merül fel, amely az internetkapcsolat megszakadásából eredt, a vizsga időkeretében legalább egyszer meg kell kísérelni a kapcsolat helyreállítását. A technikai problémával érintett vizsga szabályosan nem lebonyolítható részét a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet kell felajánlani.

A technikai problémával érintett, és ennek következtében szabályosan nem lebonyolítható online vizsga nem minősül érdemjegyszerzési kísérletnek, és eredménytelen vizsgának sem. A technikai probléma tényét a vizsgalapon rögzíteni kell. A technikai probléma tényéről és részleteiről a hallgató haladéktalanul nyilatkozatot küld az erre a célra megadott elektronikus levélcímre, illetve amennyiben a technikai probléma ezt akadályozza, annak elhárítását követően azonnal.

Az online szóbeli vizsga során a vizsgáztató az általa megadott tételből, témakörből kérdéseket tesz fel, amelyekre a hallgató rövid gondolkodási idő után, a hagyományos vizsgák esetében biztosított külön felkészülési idő nélkül válaszol. A vizsgáztató a vizsga teljes folyamatában méltányosan és türelemmel kezeli a felmerülő problémákat és hallgatói nehézségeket.

Az online szóbeli vizsga eredményét a vizsgáztató a hallgató vizsgájának befejezésekor azonnal közli, kivéve, ha a hallgató a más személy előtti közlést adatvédelmi okokból nem kéri. A vizsgaeredményről a hallgató a Neptun-rendszeren keresztül legkésőbb a vizsgát követő napon értesül.

  1. Távolléti záróvizsga

A záróvizsgára a TVSZ és az adott tanterv rendelkezéseit azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a vizsgát az online szóbeli vizsga szabályainak (fenti 4) pont) megfelelő alkalmazásával kell lebonyolítani.

  1. Technikai segítség

Az online oktatás során kialakított kari és központi szintű technikai segítségnyújtási vonalak működnek munkaidőben.

Budapest, 2021. április 22.

NKE Járványügyi Operatív Törzs

ElőzőElőzőFontos tájékoztatás!
KövetkezőRektori intézkedés a távolléti vizsgáztatás bevezetésérőlKövetkező

Kapcsolat

Központi szám: +36 (1) 432-9000
1441 Budapest, Pf.: 60.
Cím: 1083 Budapest, Ludovika tér 2.
nke@uni-nke.hu

Impresszum

Felhasználási feltételek
Adatvédelem
Bejelentések kezelésére vonatkozó tájékoztatás

Főszerkesztő:
NKE Informatikai Igazgatóság 
ini@uni-nke.hu

Akadálymentesítési nyilatkozat

Közösségi média

Instagram Facebook Tiktok X-twitter Youtube Linkedin