Tisztelt Egyetemi Polgárok!
Több mint egy hónapja hirdette ki a Kormány a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetet, és ezzel együtt az egyetemi hallgatók intézménylátogatási tilalmát. Mindez váratlan helyzet elé állított mindannyiunkat. Az elmúlt egy hónapban számos kihíváson kellett úrrá lennünk, többek között meg kellett teremtenünk a 2019/2020-as tanév II. félévének megváltozott oktatási és tanulási rendjének feltételeit, amelyeket a távolléti oktatás rendjéről szóló 2020. március 18-i rektori körlevelek határoznak meg, a további részletes szabályokat pedig a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) (április 15én szenátusi jóváhagyásra előterjesztett) rendelkezései tartalmazzák.
Az egyetemi közösség az elmúlt időszakban kiválóan vizsgázott, így minden feltételt megteremtettük ahhoz, hogy hallgatóink eredményesen be tudják fejezni a szemesztert. Ezúton is szeretném megköszönni mindazoknak az áldozatos munkáját, akik ezt mindennapi munkájukkal lehetővé tették.
A hallgatók számára továbbra is az NKE-re történő belépési tilalom van érvényben. A távolléti oktatás szabályaival továbbra is biztosítjuk, hogy a hallgatók számára minden feltétel adott legyen a tanév eredményes befejezéséhez, a végzősök számára pedig az oklevél megszerzéséhez.
Kérem engedjék meg, hogy a félév befejezésének rendjéről adjak Önöknek az alábbiakban tájékoztatást, bízva abban, hogy a Szenátus támogatni fogja az alábbi tartalommal előkészített előterjesztéseket!
A 2019/2020. tanév II. tanulmányi félévében folyamatban lévő nappali és levelező munkarendben zajló kurzusok továbbra is távolléti oktatás formájában kerülnek megszervezésre. A távolléti oktatás magában foglal minden olyan oktatási formát és módszert, amellyel a hallgató az alábbi informatikai alkalmazások használatával, személyes jelenlét nélkül tudja a számára előírt tanulmányi kötelezettségeket teljesíteni: Neptun, e-mail, Moodle, Pro Bono e-learning portál, Ludovika Távoktatási Portál, továbbá a Víztudományi Karon a Vízügyi Digitális Tudástár és a https:\\filr.uni-nke.hu szerver, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon pedig továbbá a Katonai Vizsgaközpont ILIAS e-learning rendszere.
A távolléti oktatás keretében nem megengedett a személyes jelenléttel megvalósuló oktató-hallgató kapcsolattartási mód.
A hallgató köteles a távolléti oktatásban részt venni. A tantárgyfelelős és a tantárgy oktatásáért felelős szervezeti egység a távolléti oktatás ideje alatt aktív távolléti kapcsolatot tart fenn a hallgatókkal. A távolléti oktatás ideje alatt nem alkalmazhatóak az ajánlott tantervnek a tanórákon történő részvételre vonatkozó rendelkezései. Az ajánlott tantervtől eltérően a távolléti oktatás keretében a hallgató valamennyi tantárgy esetében a tantárgy céljának és tematikájának megfelelően, a Neptun-rendszerben számára előírt tanulmányi feladatokat végzi el az Egyetemen kívül. Az Egyetem a tanulmányi munka alapjául szolgáló tananyagokhoz történő hozzáférést a fentebb felsorolt nyílt webes elérhetőségű platformokon, illetve eszközökkel biztosítja a hallgató számára.
A hallgató számára előírt félévközi feladatkiadás során figyelemmel kell lenni arra, hogy olyan feladat kerüljön meghatározásra, melynek teljesítéséhez szükséges feltételek valamennyi érintett hallgató rendelkezésére állnak, valamint figyelemmel kell lenni a hallgató által a tanulmányi félévben már teljesített félévközi feladatra. A feladatot meghatározó Neptun üzenetben pontosan meg kell jelölni a hallgató számára, hogy milyen írásbeli feladatot kell beküldenie, hogy kinek és hová, továbbá azt is, hogy milyen formai paraméterekkel és milyen határidővel várják el a feladat teljesítését. A tantárgyfelelős (illetve az általa felkért oktató) a Neptun üzenetben közli, hogy milyen email címeken lehet a tanulmányi kötelezettségekkel kapcsolatos szakmai vagy technikai kérdéseket feltenni az oktatóknak, akiknek 48 órán belül válaszolni kell a megkeresésekre.
Tantárgyanként eltérő lehet, hogy az oktató által meghatározott félévközi feladat a félév teljesítésének feltétele (aláírás), vagy a feladatokat a kredit megszerzését megalapozó félévvégi ismeretellenőrzés során veszi figyelembe az oktató (azaz a félév aláírása nincs külön tanulmányi feltételhez kötve). Kiemelten fontos, hogy a hallgatók figyelmesen kövessék a Neptunban meghatározott feladatkiadást, az oktatók pedig a Karonként kiadott dékáni utasítást, amely rendelkezik arról, hogy az oktató szabhat-e külön feladatkövetelményt a félév teljesítéséhez, azaz az aláírás megszerzéséhez.
ISMERETELLENŐRZÉS (VIZSGA)
A vizsgaidőszak a tanév időbeosztásáról szóló rektori utasításban meghatározott rendben kerül lebonyolításra (lásd NKE honlap/belső dokumentumtár). A tanév végi ismeretellenőrzés (vizsga) minden tantárgy esetében az Egyetemen kívüli (otthoni) munkával készített feladat értékelésén alapuló ismeretellenőrzés módszerére épül.
A félév végi ismeretellenőrzés alapját jelentő feladat hallgató általi beadásának határidejét az oktató határozza meg azzal, hogy annak legkorábbi időpontja a szorgalmi időszak utolsó napja, legkésőbbi időpontja pedig a vizsgaidőszak kezdőnapjától számított 14. naptári nap lehet. Amennyiben gyakorlati jegy/félévközi értékelés/jegymegajánlás történik, úgy a tantárgyfelelős a hallgatói feladat leadására a szorgalmi időszakon belül határidőt rendelhet el. Az oktató a beadástól számított hét munkanapon belül köteles értékelni az elvégzett feladatot és ezen határidőn belül a hallgató tájékoztatást kap az eredményről a Neptun-rendszerben. A javítási, illetve pótlási feltételekről a tantárgyfelelős, illetve az általa felkért oktató az értékeléssel egyidőben tájékoztatja a hallgatókat a Neptun rendszerben.
A szigorlatra is a fenti rendelkezéseket kell alkalmazni.
SZAKMAI GYAKORLAT
A veszélyhelyzetre tekintettel a 2019/2020. tanév II. tanulmányi félévében:
- a szakmai gyakorlat teljesítésére a tanév hátralévő részében a hallgató nem kötelezhető;
- az utolsó éves hallgatók esetén a szakmai gyakorlat vagy annak még nem teljesített része tekintetében a Kar oktatási dékánhelyettese dönt a szakmai gyakorlatnak vagy még nem teljesített részének méltányos beszámítási feltételekkel történő teljesítéséről;
- a honvéd tisztjelöltek által végrehajtott katonai feladatokat – a dékán által meghatározott speciális felkészítések kivételével – szakmai gyakorlatként el kell fogadni;
- a rendészeti tisztjelölt és a büntetés-végrehajtási kettős jogállású hallgatók, valamint a migrációs szakirányú hallgatók esetében a szakmai gyakorlat a rendkívüli szolgálat ellátásának beszámításával kerül értékelésre.
Az Egyetemi Közös Közszolgálati Gyakorlat mint kritériumkövetelmény a 2019/2020. tanévben nem kerül megrendezésre. A kritériumkövetelménnyel érintett utolsó éves hallgatók esetén a még nem teljesített kritériumkövetelmény a Közös Közszolgálati Gyakorlat tantárgy teljesítésével teljesítettnek tekintendő.
SZAKDOLGOZAT-LEADÁS
A szakdolgozatok, illetve a diplomamunkák leadására az alábbi határidők vonatkoznak:
- Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar: 2020. május 4.
- Rendészettudományi Kar: 2020. május 15.
- Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar: 2020. május 15. Víztudományi Kar: 2020. május 25.
A szakdolgozattal kapcsolatos valamennyi kommunikáció, ideértve a konzultációt is, elektronikus úton zajlik a hallgatóval.
Továbbra is bátorítjuk a hallgatókat, hogy használják az ajánlott távoktatási tudásanyagot, amely az Egyetem távoktatási portálján elérhető, többek között a Ludovika webináriumban.
ZÁRÓVIZSGA
A 2019/2020. tanév II. tanulmányi félévében esedékes záróvizsgák a járványügyi veszélyhelyzet miatt alapvetően el fognak térni a záróvizsgákra vonatkozó általános rendelkezésektől és az ajánlott tantervekben meghatározott követelményektől.
Az Egyetem 2020. május 15-ig hoz döntést arról, hogy:
- a záróvizsgák jelenléti írásbeli záróvizsgaként kerülnek megszervezésre, vagy
- a záróvizsgák távolléti írásbeli záróvizsgaként kerülnek megszervezésre.
A döntés karonként, képzésenként a záróvizsga eltérő módját is meghatározhatja.
Ajelenléti írásbeli záróvizsgaszigorú biztonsági előírások alapján kerül megszervezésre. A záróvizsga időtartamára a hallgató beléphet a felsőoktatási intézmény területére. A záróvizsga során biztosítani kell, hogy a vizsgázó és más személyek személyes érintkezésére ne kerüljön sor, a személyek között a legalább 1,5 méter távolságot meg kell tartani.
A távolléti záróvizsgána szakmai feladatot a hallgató a Neptun-rendszerben kapja meg és válaszait, a Neptun-rendszerben nyilvántartott e-mail-címéről elektronikus dokumentumként a Neptun-rendszerben megadott egyetemi záróvizsga e-mail-címre küldi el a megadott időpontig.
A záróvizsga mindkét eljárásrendben két részből áll:
- a bírálaton részt vett szakdolgozat értékelésének megállapítása, a záróvizsga bizottság ötfokozatú érdemjegyet ad a szakdolgozatra,
- a szakdolgozat tématerületével és a hallgató szakjának vagy szakirányának ehhez kapcsolódó tématerületeivel összefüggő szakmai feladat, amely alkalmas a képzési és kimeneti követelményekben előírt kompetenciák elsajátításának értékelésére (továbbiakban: szakmai feladat).
A záróvizsga végeredményét (érdemjegyét) a szakdolgozat osztályzatának és szakmai feladat vizsgarész értékelésének egyszerű számtani átlaga adja (egész számra kerekítve), azzal, hogy a záróvizsga végeredménye elégtelen, amennyiben az egyik részeredmény elégtelen.
Lényeges, hogy a záróvizsga szakmai feladatának követelményeként a Karok szakonként és szakirányonként a záróvizsgaidőszak előtt legalább harminc nappal tájékoztatják a hallgatót a záróvizsga követelményeiről.
Záróvizsga követelmények: legfeljebb 5 tételből álló és legfeljebb összesen 300 oldal terjedelmű olvasmánylista, amely a szakon vagy szakirányon végzett minden hallgató számára alapvetőnek tekinthető, és a szakmai feladat vizsgarészhez kapcsolódóan az oktatói kérdés alapját képezi. Az olvasmánylistán szereplő tételeknek nyílt webes eléréssel kell rendelkezniük, vagy a hallgatók számára más módon hozzáférhetőnek kell lenniük.
A záróvizsga lebonyolításának további részletes szabályairól 2020. április 23-tól a
Tanulmányi és Vizsgaszabályzatból lehet tájékozódni, továbbá a hallgatók legkésőbb 2020. május 15-ig kapnak részletes tájékoztatást az Egyetem által elrendelt eljárásrendről.
A járványügyi veszélyhelyzetre tekintettel bevezetett különleges záróvizsga rendelkezéseket a 2019/2020. tanév I. tanulmányi félévében vagy azelőtt abszolutóriumot szerzett, illetve záróvizsgáját már 2019/2020. tanév I. tanulmányi félévében vagy azelőtt megkezdett és a 2019/2020. tanév II. tanulmányi félévében záróvizsgázó hallgatókra oly módon kell alkalmazni, hogy a záróvizsga szakmai követelményei a 2020. január 31-én hatályos szabályoknak felelnek meg.
TOVÁBBI HASZNOS INFORMÁCIÓK
Kérjük, hogy olvassák el az Egyetem távoktatási portáljának információs menüjében 2020. április 23-tól közzétett, a távolléti oktatás karspecifikus követelményeiről szóló dékáni utasításokat!
Kérjük hallgatóinkat, hogy a Neptun-rendszerben töltsék ki az időszakosan megnyíló anonim kérdőívet, amely a hallgatók visszajelzései alapján támogatja a távolléti oktatással kapcsolatos további intézkedéseket!
A távoktatásban történő tartós akadályoztatással kapcsolatos kérdéseiket, panaszaikat, egyéb javaslataikat az alábbi információs zöldvonalra, az nketavoktatas02@uni-nke.hu email-címen várjuk. Informatikai problémával kapcsolatban a servicedesk@uni-nke.hu email- címre írjanak.
A 101/2020. (IV. 10.) Korm. rendelet 6. §-a szerint „aki 2020. augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett, mentesül az oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsga letételének kötelezettsége alól”.Az Egyetem a záróvizsgázás lehetőségét a tanév rendje szerint 2020. július 31-ig biztosítja, ezért a 2019/2020. tanévben végző és a záróvizsgát eredményesen teljesítő azon hallgatók is jogosultak az oklevélre, akik az oklevél kiadásának előfeltételéül előírt nyelvvizsgával nem rendelkeznek.
Az oktatók számára kiemelten fontos tudnivaló, hogy azon külföldi diák számára, aki aktívan be tud kapcsolódni a tantárgy távoktatási rendjébe, az oktatónak biztosítania kell a hallgató számára történő oktatást a távolléti oktatás módszereivel, valamint fogadnia kell a hallgató e-mail-es megkeresését, és el kell látnia képzési anyagokkal, illetve feladatokkal. A hallgató tanulmányi munkáját értékelnie kell azzal, hogy az Egyetem méltányos módon felajánlotta a hallgatóknak az ECTS és a legjobb osztályzat biztosítását.
Az Intézményi Tudományos Diákköri Tanácsoknak a 2019/2020. tanév II. félévében esedékes versenyei 2020 szeptemberétől szervezhetők meg, amennyiben a veszélyhelyzettel kapcsolatos kormányzati intézkedések lehetővé teszik. A hallgatókat sem anyagi, sem más természetű hátrány nem fogja érni a halasztás miatt.
Megnyugtatom a tisztelt Hallgatókat, az Egyetem továbbra is biztosítja, hogy minden feltétel adott legyen a tanév eredményes befejezéséhez. Továbbra is kiemelten fontos, hogy legyünk türelmesek egymással, támogassuk egymást és az Egyetem működését a tanév hátralévő részében is!
A félév hátralévő részéhez további jó munkát és természetesen jó egészséget kívánok!
Budapest, 2020. április 20.
Dr. Koltay András sk. rektor