A 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendeletben foglaltakra figyelemmel, a Szenátus támogatásával, a rektor által 2020. november 30-án meghozott rendelkezés alapján a 2020/2021. tanév I. félévében a vizsgaidőszak végéig a vizsgáztatás és záróvizsgáztatás kizárólag az Egyetem Tanulmányi és Vizsgaszabályzatában (a továbbiakban: TVSZ) meghatározott távolléti vizsgáztatási formában történik.
A záróvizsga a TVSZ (hatályos 2020. XII. 23-tól), az adott szakra vonatkozó hatályos tanterv rendelkezései és az online szóbeli vizsga szabályai szerint kerül lebonyolításra, így a záróvizsgára a 35. § (13a) bekezdés b) és c) pontjaiban, illetve a (13b) bekezdés b) pontjában meghatározott vizsgaformákra vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell.
Jelen útmutatóban nem szabályozott kérdésekben a TVSZ rendelkezéseit és az NKE Járványügyi Operatív Törzs 2020. december 2-án kelt útmutatóját (A 2020/2021. tanév I. félévének digitális vizsgáztatási rendjével kapcsolatos útmutató – Ludovika Digitális Oktatás (uni-nke.hu)) kell megfelelően alkalmazni.
A Karon a záróvizsga bizottsági (a továbbiakban: ZVB) tagok adminisztrációs és aláírási feladatait a 2021. január 14-én kelt dékáni intézkedés írja elő.
- A ZVB összetételére és létszámára a TVSZ általános szabályait kell alkalmazni. A ZVB elnökére és tagjaira a szakfelelős tesz javaslatot. A szakfelelős szükség szerint a tanszékvezetőket is bevonhatja a záróvizsgával összefüggő szervezési feladatokba.
- A ZVB online vizsgáztatásához kapcsolódó technikai feladatainak a biztosítása érdekében a tanszékvezető IKT felkészültséggel rendelkező ZVB titkárt jelöl ki.
A ZVB titkár feladatai:- az online záróvizsgával kapcsolatos kommunikáció, közvetítés a ZVB tagjai és hallgatói között,
- az online záróvizsga előkészítése, a csatlakozáshoz a hivatkozás létrehozása, valamint a jogosultságok beállítása, majd annak írásbeli közvetítése – a tanszék közreműködésével – a ZVB tagjai és vizsgázók felé a vizsga kezdete előtt egy munkanappal,
- az online záróvizsga előtt kipróbálási lehetőség biztosítása,
- az online záróvizsga szervezőjeként a beléptetés és az előadói jogosultság kezelése,
- a ZVB munkájának a technikai támogatása.
- A ZVB működését, a ZVB titkár munkáját a ZV szervezésében közreműködő tanszéki adminisztrátor segíti, aki szükség szerint igénybe veheti a Kari Online Koordinációs Csoport segítségét is.
- A tanszéki adminisztrátor a vizsga időpontja előtt két munkanappal e-mailben megküldi a hallgatók névsorát és elérhetőségeit a ZVB tagjainak és a titkárnak, valamint a Neptun Egységes Tanulmányi Rendszer (továbbiakban: Neptun) által PDF formátumban generált, de szövegszerkesztőben szerkeszthető jegyzőkönyvet a szakfelelős/ tanszékvezető által kijelölt jegyzőkönyvvezetőnek.
- A záróvizsga főszabály szerint az Egyetem által biztosított online kommunikációs (Microsoft Teams) alkalmazás használatával történik.
- A ZV résztvevőinek biztosítaniuk kell, hogy a vizsgára olyan eszközön jelentkezzenek be, amely egyaránt alkalmas a hang- és kép átvitelére.
- A Microsoft Teams rendszerbe – a csatlakozáshoz kapott hivatkozás alapján – mind a vizsgáztató, mind a hallgató a saját egyetemi azonosítójával jelentkezik be és kizárólag azon keresztül használja azt. A ZVB tagjai automatikusan, előadói jogosultsággal csatlakozhatnak. A hallgató az eseményhez nem automatikusan csatlakozik, hanem megvárja, hogy a bizottság (ZVB titkár) beengedje.
- A Microsoft Teams rendszer kipróbálására a ZVB titkára kipróbálási lehetőséget biztosít az online záróvizsga előtti munkanapon. A teszt elérhetőségi adatait a tanszék közreműködésével az érintettek felé írásban közvetíti.
- A ZVB tagjai a Teams alkalmazást használva azonosítják a jelöltet, kérdéseket tesznek fel, vagy szakmai diskurzust folytatnak a vizsgázóval, értékelik a jelölt felkészültségét a vizsgatárgy/részvizsga témakörében a tétel kérdéskörét feldolgozó feleletek útján, vagy irányított módon, a feltett kérdésekre adott válaszok alapján, valamint ellenőrzik a vizsga tisztaságát.
- A hallgató személyazonosságának az ellenőrzése a kamerának jól látható módon bemutatott személyazonosításra alkalmas igazolvány bemutatásával történik.
- A hallgatónak nyilatkozni kell arról, hogy
- nem használ nem megengedett eszközt, és
- más személy közreműködését nem veszi igénybe, valamint
- vállalja, hogy a vizsga során végig bekapcsolva hagyja a kameráját és nem némítja le a mikrofonját,
- a kamera a valós hátteret mutatja,
- nem használ fej- vagy fülhallgatót.
- A vizsgázó hallgatón kívül legalább 1 fő hallgatót a videokonferenciába be kell engedni (illetve az utolsó vizsgázónál bent kell tartani). A beengedett, de nem vizsgázó hallgatók esetében a mikrofon legyen kikapcsolva, illetve közöttük a kommunikáció (pl. chat) nem megengedett.
- A szóbeli számonkérés során legalább a ZVB kérdést feltevő tagjának, de lehetőleg minden ZVB tagnak legyen bekapcsolva a kamerája és mikrofonja.
- A vizsga során a hallgató a szakdolgozat/diplomamunka védésével kezd, majd minden egyes vizsgatárgyból, tételsorból egyenként, egymás után vizsgázik.
- A TVSZ-nek megfelelően a záróvizsga a szakdolgozat, vagy diplomamunka (a továbbiakban szakdolgozat) megvédésével kezdődik. A védéshez prezentáció készíthető, amelyet a hallgatónak a vizsga megkezdése előtt meg kell nyitni és a bemutatásához a ZVB titkártól előadói jogosultságot kell kérnie. A védés során a vizsgázónak egyidejűleg kell közvetítenie a prezentáció, valamint a saját kamera képét a Teams alkalmazáson keresztül.
- A záróvizsga szóbeli számonkérésének megkezdésére csak az eredményes szakdolgozat védést követően van lehetőség.
- A záróvizsgán tételhúzás nincs, ugyanakkor felkészülési tételsor előzetesen kiadható a hallgatók részére. A tételsor segíti a hallgatók felkészülését, de a ZVB a záróvizsgán a kiadott tételektől eltérő elnevezésű, de a tételsor által lefedett tananyag részét képező altémakörökből is kérdezhet a hallgatótól.
- A vizsga során a hallgatótól nem elvárás a tétel teljeskörű, mindenre kiterjedő ismertetése. A felkészülési idő hiányára tekintettel a tétel számonkérése történhet az oktató által irányított módon, kérdések révén is. A ZVB a hallgatótól a vizsgatárgy vagy részvizsga témakörében a kötelező tananyag részét képező más kérdést is feltehet.
- A bizottság, amennyiben a vizsga során kétely merül fel benne a vizsga tisztaságát illetően, bármikor kérheti a hallgatótól környezetének bemutatását, adott esetben a szobájában elhelyezkedő egyes eszközök közelről való megmutatását.
- Amennyiben a hallgató nem megengedett eszközt használ vagy más segítséget vesz igénybe, a bizottság a vizsgát azonnal felfüggeszti és ennek tényét a jegyzőkönyvben rögzíti.
- Ha technikai probléma miatt lehetetlenné válik a vizsga, azt a jegyzőkönyvben rögzíteni kell, valamint haladéktalanul meg kell kísérelni a probléma elhárítását.
- A technikai probléma tényéről és részleteiről a hallgató nyilatkozatot küld a tanszék (ZVB) elérhetőségeire, a Kari Online Koordinációs Csoport (antk-onlineoktatas@uni-nke.hu) és a servicedesk@uni-nke.hu címekre, internetelérési hiba esetén a kapcsolat ismételt rendelkezésre állásakor.
- Ha a technikai probléma a vizsga megkezdését megelőzően merül fel, akkor az adott napra esedékes többi vizsga lebonyolítását követően ismét meg kell próbálni létrehozni a kapcsolatot.
- Amennyiben a technikai probléma a vizsga során merül fel (pl. a kép vagy a hang akadozik, a kommunikáció nem érthető vagy az internetes kapcsolat megszakad), kezdeményezni kell a hallgató újbóli bekapcsolását. Ha ez nem sikerül, akkor az adott napra esedékes többi vizsga lebonyolítását követően ismét meg kell próbálni létrehozni a kapcsolatot.
- A kapcsolat létrehozásának a sikertelensége esetén biztosítani kell, hogy a hallgató a legkorábban alkalmas másik napon újabb vizsgakísérletet tegyen. A ZVB erről a tényről tájékoztatja a záróvizsga szervezésében közreműködő tanszéket és megbízza a tanszéki adminisztrátort, hogy egyeztessen a hallgatóval az új időpontról. A technikai problémával érintett vizsga nem minősül érdemjegyszerzési kísérletnek.
- Amennyiben az új vizsganapon sem sikerül a hallgatóval technikai kapcsolatot létesíteni vagy az megszakad és nem sikerül helyreállítani, a hallgató az őszi záróvizsgaidőszakban vizsgázhat.
- Amennyiben a ZVB egyik tagjánál merül fel technikai probléma és nem tud online formában bekapcsolódni a vizsgáztatásba, az nem eredményezi a vizsga megszakadását, amennyiben a tag másik platformon (pl. telefon útján) be tud kapcsolódni a vizsgába.
- A szakfelelős/tanszékvezető által kijelölt jegyzőkönyvvezető a vizsga folyamán a tanszéki adminisztrátortól elektronikusan szerkeszthető formában átvett, előkészített jegyzőkönyvbe rögzíti a kiadott tételeket, a vizsgázónak feltett kérdéseket.
- A ZVB tagjai a vizsga befejezését (az utolsó hallgató kilépését) követően online formában, zárt ülésen – vita esetén szavazással – állapítják meg a záróvizsga részeinek eredményét, valamint a záróvizsga végső értékelését. Szavazategyenlőség esetén a ZVB elnök szavazata dönt.
- A ZVB elnök által jóváhagyott – rész és végleges – záróvizsga eredményeket – vagy ha a vizsga technikai probléma miatt lehetetlenné vált, ennek tényét –, a kijelölt jegyzőkönyvvezető a záróvizsga után közvetlenül, a ZVB tagjai online jelenlétében, a rendszerben videófelvételen rögzítve, az előkészített, szerkeszthető formátumú jegyzőkönyvbe rögzíti.
- A záróvizsga eredmények rögzítését tartalmazó videófelvételt addig kell megőrizni, amíg a záróvizsga eredményekre vonatkozó jogorvoslati határidők (közléstől számított 15 nap) le nem járnak, vagy – amennyiben jogorvoslatot nyújtottak be – a jogorvoslati eljárás jogerős lezárásáig.
- A Microsoft Teams értekezletének a felvétele a felhőben történik és a program menti. A felvételt a felhő 20 napig tárolja. Dékán elrendelheti a felvétel letöltését és tárolását MP4 formátumban a jogorvoslati eljárás befejezéséig. A felvételre az NKE adatvédelmi előírásai (https://www.uni-nke.hu/adatvedelem) érvényesek.
- A végleges jegyzőkönyveket a ZVB elnök online szóbeli jóváhagyását követően a jegyzőkönyvvezető digitálisan aláírt PDF formátumban elmenti, vagy a kinyomtatott és aláírt jegyzőkönyvet beszkenneli, ezt követően a Tanulmányi Osztály vezetőjének és az illetékes oktatási egységnek (tanszéknek) e-mailben megküldi.
- A végleges jegyzőkönyvek PDF formátumban való mentése után a jegyzőkönyvvezető azt elektronikusan hitelesítheti (digitális aláírással láthatja el). Ehhez elég a https://magyarorszag.hu/szuf_avdh_feltoltes oldalon a PDF állományt feltölteni, majd az ügyfélkapus felhasználónevet és jelszót megadni. Az Azonosításra Visszavezetett Dokumentum-hitelesítés (AVDH) szolgáltatás a személy azonosítása alapján hitelesíti a dokumentumot. A hitelesítési folyamat végén a hitelesített fájl letölthető. Az AVDH-val hitelesített dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülnek.
- A digitálisan aláírt jegyzőkönyvet papíralapon is elő kell állítani és a ZVB tagok által eredetiben aláírni, legkésőbb a 2021. február 28-ig. A papíralapú előállítás, aláíratás és a Tanulmányi Osztály részére történő leadás a jegyzőkönyvvezető felelőssége.
- A záróvizsga eredményét a záróvizsgát szervező szakfelelős/tanszékvezető szerint illetékes tanszéki adminisztrátor a TVSZ előírásainak megfelelően a Neptunban rögzíti, majd legkésőbb a vizsgát követő napon Neptun üzenetben tájékoztatja a hallgatókat az eredmények megtekinthetőségéről.
Budapest, 2021. január 21.
Kari Online Koordinációs Csoport Tanulmányi Osztály
Jóváhagyta:
Dr. Smuk Péter s.k.
dékán